Збірка новел «Декамерон», її композиція і тематичне багатство, оспівування в ній кращих душевних якостей людини.

Урок №

Дата.

Клас. 8

Тема. Збірка новел «Декамерон», її композиція і тематичне багатство, оспівування в ній кращих душевних якостей людини.

Мета. Поглиблювати знайомство із творчістю Дж. Боккаччо, допомогти з’ясувати зміст його новел; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу художнього тексту, логічного мислення, зв’язного мовлення; виховувати позитивні моральні якості школярів.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання.  Тексти збірки Дж. Боккаччо «Декамерон», підручник, ілюстрації.

Хід уроку

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда на повторення.

– Літературу якої доби ми почали вивчати?

– Які риси характерні для цієї доби?

– Хто є представником літератури періоду Відродження?

— Який внесок Дж. Боккаччо в розвиток світового літературного процесу?

— Згадайте, що називається новелою.

— Які особливості новели як жанру?

  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ

Слово вчителя «Історія створення збірки „Декамерон”».

«Декамерон» став найвідомішим твором доби Відродження. Письменник працю­вав над ним з 1350 по 1353 роки. Збірка мала грецьку назву, що перекладається «де­сятиденник». Складається вона зі ста оповідок, новел.

Коментар учителя «Структура та ідейна спрямованість твору».

Збірка «Декамерон» має таку повну назву: «Зачинається книга, іменована Декамерон, прозвана Принц Галеотто, в якій міститься сто оповідок, що розказали за десять день семеро дам і троє кавалерів».

У творі є дві передмови. Одна звернена до читача, а друга виконує функцію кон­структивної рамки, що скріплює оповідки, надає їм цілісності.

Адресат книги — прекрасна стать, оскільки сам автор переконаний, що ніко­му, крім жінок, його твір не дасть користі і ніхто не зуміє оцінити його так, як жі­ноцтво. Далі автор вказує, що він має на меті розва­жити не всіх жінок, а тільки закоханих. Саме для них він і приготував сто оповідок: байок, притч, історій.

Зміст твору — це веселі й сумні любовні пригоди, різні бувальщини, тогочасні та стародавні історії, які протягом десяти днів розповідалися в товаристві сімох дам та трьох кавалерів під час останньої пошесті чуми у Флоренції.

«Декамерон» починається з опису чуми. Чума — це і реальна катастрофа (епідемія 1348 року), і символічний образ, що є рамкою твору.

Твір Дж. Боккаччо — своєрідний «роман виховання».

Робота з підручником.

— Коли була створена книга «Декамерон» Дж. Боккаччо?

— Хто є головним героєм твору?

— У чому полягає своєрідність композиції збірки «Декамерон»?

— Яка тематика новел?

Як перекладається назва збірки?

 

Перегляд ілюстрацій див. Зарубіжна літ-ра в школі № 1-2. Січень 2014 р.  с. 14

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з текстом новели «День перший. Оповідка перша». Бесіда за питаннями.

— Хто є героєм прочитаної новели? (Сер Чаппеллетто, нотар.)

— Який світ зображено у творі? (Світ флорентійських купців і банкірів.)

— Яким постає головний герой? (Він мерзотник, клятвопорушник, п’яниця, розпусник і взагалі людина, позбавлена будь-яких моральних принципів.)

— Що трапилося з сером Чаппеллетто? (Перебуваючи у від’їзді, він захворів. Зу­пинився герой у братів Мушатта.)

— Як господарі поставилися до хворого? (Вони дуже перелякалися, тяжко зажу­рилися, бо не знали, що робити.)

— Яким було прохання хворого? (Почувши розмову господарів, Чаппеллетто про­сив покликати священика, щоб сповідатися йому.)

— Чи був Чаппеллетто чесним на сповіді? (Ні, він весь час брехав, вдаючи з себе порядну людину.)

— Як ви думаєте, чи повірив йому священик? (Так, адже він оголосив усім, що Чаппеллето — святий чоловік.)

— Що висміює автор у цій новелі? (Церковні догмати. Як бачимо зі змісту тво­ру, їх розвінчує саме життя. У сцені сповіді Чаппеллетто востаннє виявляє всі закла­дені в ньому можливості, захищаючи свою особистість. Саме вияв особистості був но­вим для того часу.)

— Як на вашу думку, автор вважає свого героя позитивним чи негативним?

(Звичайно, негативним.)

— Які художні прийоми використовує Боккаччо в цій новелі? (Прийом парадок­су і сатири.)

 Коментар учителя.

У новелі виразно виявилася трагічна й притаманна всьому італійському суспіль­ству суперечність між людською індивідуалістичною «доблестю» і суспільною мораль­ністю. Як чутливий художник, Боккаччо цю суперечність відзначив, але він творив ще на початку епохи Відродження і тому не вірив, що її можна подолати естетично. Парадоксальність перетворення непорядного нотаріуса на «нову людину» є висмію­ванням релігійних забобонів, що існували в тогочасному суспільстві. Письменник по­казує алогізм сучасного йому суспільства, недоступність його для людського пізнання.

Аналіз новели «День п’ятий. Оповідка перша». Бесіда за питаннями.

Див. запитання с. 293 – підручник

Творче завдання.

— Доведіть, що прочитані твори є новелою.

(Невеликий за обсягом твір, у центрі якого лежить незвичайна життєва подія з несподіваним фіналом. Обмежена кількість персонажів, однолінійність сюжету, не­сподівана розв’язка.)

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Метод «Що я дізнався на уроці?»

  1. На уроці я дізнався про … .
  2. Особливо цікавим для мене було … .
  3. Мені сподобалось виконувати … .
  4. На наступний урок я … .

— Кого висміює автор у новелі про сера Чаппеллетто?

— Яке враження на вас справили його новели? Чи сподобалися вони вам?

  • Які історичні події спонукали Боккаччо до написання “ Декамерона ”?
  • Чому Боккаччо вважають зачинателем нової європейської  прози?
  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  • Знати зміст новел Боккаччо, поданих у підручнику.
  • Підготуватися до уроку позакласного читання за романом Г. Мелвілла «Мобі Дік, або Білий Кит».
  • Повідомлення про Г. Мелвілла.